Łódź muzycznie

Czy wiecie że w województwie łódzkim powstało wiele wybitnych zespołów muzycznych?

  • Blue Cafe

Zespół założony w Łodzi w 1998 roku przez Pawła Rurak-Sokala. Na pewno każdy zna niejedną ich piosenkę. Taką jak choćby "Do nieba, do piekła" czy "Kochamy siebie". Przez długi czas twarzą Blue Cafe była wszystkim  znana Tatiana Okupnik ze swoim specyficznym 'żabkowym' głosem. Od 2006 roku jej miejsce zajęła Dominika Gawęda, by po pewnym czasie zabłysnąć w piosence „Czas nie będzie czekał” która okazała się u nas w Polsce hitem w 2008r. W tym roku Blue Cafe obchodzi swoje 20-lecie, a my im serdecznie gratulemy karta parkingowa hologram osiągnięć.

  • Coma

Również założony w Łodzi, w czerwcu 1998 roku. Muzyka zespołu czerpie inspiracje z takich zespołów jak Illusion, Pearl Jam czy Led Zeppelin. Wokalista Comy, Piotr Rogucki oprócz tego występował w znanym polskim programie muzycznym "Must be the music". Nie ukrywajmy, że ich muzyka jest dość specyficzna z głosem Piotra na czele. Wszyscy znają hity takie jak "Spadam", "system" czy też "Lipiec" Zespół grał na Woodstocku w 2014 roku, a oprócz polskich piosenek ma na swoim koncie  album anglojęzyczny.

  • Varius Manx

Polski zespół rockowy założony w roku 1989. Powstał również w Łodzi przez Roberta Jansona oraz braci Marciniaków. Wokalistkami były same kobiety o pięknych głosach - na początku Anita Lipnicka  która byłą członkinią od 1993 do 1995 roku, następnie Katarzyna Stankiewicz przejęła pałeczkę i stała na czele zespołu w latach 1996-2000.  Od 2000 przez dość długi okres bo aż 10 lat głową Varius Manx była Monika Kuszyńska. Od 2015 spowrotem ster objęła Katarzyna Stankiewicz i jest obecną wokalistką zespołu. Varius Manx jest przede wszystkim znany z takich piosenek jak  „Piosenka księżycowa” czy „Orła cień”. Obecnie hitem który króluje w radiu jest piosenka „Mgła nad Warszawą” w wykonaniu Kasi.

  • Ich Troje

Zespół bardoz popularny w latach 90-tych. Założony w 1995 roku w którego skład wchodził Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa i Magda Femme. Na swoim koncie mają utwory takie jak "Ci wielcy", "Lustro", „A wszystko to... (bo ciebie kocham)!”, „Zawsze z Tobą chciałbym być”, „Keine Grenzen - Żadnych granic” czy „Powiedz”. Zespół reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2003r. Na przełomie 2000-2001 roku Magda Femme odeszła z zespołu i zastąpiła ją Justyna Majkowska na 2 lata. Następczynią została Anna Świątczak na 7 lat. Po tym czasie zespół co rusz się rozpadał lub reaktywował z innymi wokalistkami. Od 2017 roku Ich Troje pojawiła się z nowym albumem i trasą koncertową.